Erika Kvapilova, predstavnica UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena smatra da Srbija spada u države u kojima su zakonima stvoreni uslovi za jednake mogućnosti za oba pola.
– Srbiju treba posmatrati u kontekstu drugih zemalja u svetu. Srbija je relativno napredna zemlja u smislu da ima zakone koji podržavaju rodnu ravnopravnost”, rekla je Kvapilova, regionalna direktorka UN Žene za centralnu i jugoistočnu Evropu.
Napominjući da je rodna ravnopravnost veoma široka oblast, Kvalipova je izjavila da ne postoji nijedna zemlja u svetu koja može da tvrdi da je u svim oblastima ostvarila jednakost među polovima, što je, kako je istakla, i dalje veliki globalni cilj.
– U nekim zemljama je situacija bolja, u nekim manje uspešna, ali rodna ravnopravnost je nešto što propisuje prava i vrednosti za koje se žene bore godinama. U smislu političke volje, zakona i određenih mehanizama koji podržavaju rodnu ravnopravnost, mislim da Srbija spada u relativno napredne zemlje – kazala je ona.
Na pitanje da li obezbeđivanje jednakih prava znači i obezbeđivanje jednakih mogućnosti u praksi, Kvapilova je odgovorila da je to samo prvi korak ka rodnoj ravnopravnosti.
– Svi znamo iz iskustva širom sveta da postojanje zakona ne znači da zaista u praksi postoje isti uslovi. Nužno je preduzeti mnoge korake kako bi rodna ravnopravnost bila ostvarena i u praksi – kazala je visoka predstavnica UN i dodala da se princip kvota u praksi pokazao kao dobro rešenje, posebno kada je reč o političkim partijama i poslovnom sektoru.
Kvapilova, koja u Beogradu treba da učestvuje na konferenciji “Principi osnaživanja žena: Ravnopravnost znači uspešno poslovanje – srpske kompanije kao lideri”, podsetila je da bi na tom skupu ugledne kompanije iz Srbije trebalo da potpišu Deklaraciju o poštovanju principa osnaživanja žena u biznisu. Ona je ocenila da će ta Deklaracija “u određenoj meri podržati žene na radnom mestu, u zajednici i na tržištu”.
Postoji mnogo načina na koji kompanije mogu da podrže rodnu ravnopravnost |
– To u praksi znači podršku većem broju žena u upravnim odborima kompanija i stvaranje povoljnih radnih uslova za žene i za muškarce. To znači da mogu da dele slične odgovornosti, da budu unapređivani, da se osećaju bezbedno na poslu, da ne budu uznemiravani – kazala je Kvapilova i podvukla da postoji mnogo načina na koji kompanije, i van granica poslovanja, mogu da podrže princip rodne ravnopravnosti, među kojima je i finansijska pomoć.
Kao primer je navela to što neke kompanije u svetu podržavaju razne projekte, poput sigurnih kuća za žene ili javnog osvetljenja radi veće bezbednosti žena.
Konferenciju o unapređenju položaja žena u biznisu i njihovom izjednačavanju s muškarcima u pogledu napredovanja u karijeri, uslova rada, visine zarada i slično organizuju UN Žene i Globalni dogovor UN. Deklaraciju o poštovanju principa osnaživanja žena u biznisu do sada je potpisalo više od 400 korporacija u svetu.
Pročitajte još:
Porodilje diskriminsane na poslu >>
Diskriminacija preduzetnica na porodiljskom >>
Komentari (0)