Uslovi pod kojima se javlja su na prvom mestu prehlada, kod dece kao posledica urođene anomalije, a kod odraslih još urološka, bubrežna ili genitourološka oboljenja, dijabetes i trudnoća. Simptomi su učestalo mokrenje, pečenje prilikom mokrenja, pritisak u malom stomaku, nadutost, lažni poziv na mokrenje, krv u mokraći.
– Ešerihija je bolest prehlade. Kada pokisnemo, kada nam promrznu ruke i noge, sva krv povlači se u stomak, stvarajući temperaturnu razliku između centra i periferije. Tako nastala povišena temperatura u predelu stomaka idealna je podloga za razmnožavanje bakterija. Stoga se odmah nakon povratka kući treba istuširati ili oprati noge toplom vodom, utopliti se i popiti šolju (toplog) čaja. Deca, trudnice, dijabetičari, kao i bubrežni bolesnici, iako nemaju tegobe, a imaju bakterije u mokraći, moraju da se podvrgnu lečenju – kaže za „Alo!” lekar Mirjana Pantović.
Akutne infekcije leče se antibioticima ili urosepticima u skladu s antibiogramom, urološkim čajevima, utopljavanjem, tuširanjem toplom vodom, kao i toplim oblogama za stomak i noge. Od čajeva se preporučuju uvin, uvenol, čaj od peršuna i drugi, i to 1,5 litar dnevno u vreme dok se uzimaju lekovi (da ne bi došlo do njihovog razblaživanja), a nakon toga 2,5 litara dnevno.
– Ređe se dešava da se bolest javi jednokratno. Hronična upala se leči prema antibiogramu, dok dužinu lečenja određuje lekar. Smatra se da je bolest sanirana ako su tri urinokulture sterilne (negativne), a kontrola se obavlja na mesec dana. Svaki sledeći recidiv leči se prema biogramu. Bolest se tretira kao hronična nakon tri učestala recidiva u relativno kratkom periodu – kaže doktorka.
Čaj protiv lekše infekcije: Dobro oprati i isitniti 400 grama lista celera. Tome dodati dva limuna s korom oprana u mlakoj vodi, a potom iseckana. Sve zajedno preliti litrom vrele vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 24 sata. Posle toga procediti i piti tri puta dnevno pre jela, po jednu šoljicu. Uzima se 42 dana, uz obavezan doručak isključivo od zobenih pahuljica, kuvanih najviše pet minuta. |
Nije polno prenosiva, niti je možemo dobiti od drugih. U pojedinim slučajevima, međutim, kada je bolest uporna, lekar može da odredi dopunske analize partnera. Ešerihija je u korelaciji s nekim oblicima neplodnosti. Kod muškaraca uništava spermatozoide ili izaziva njihovu slabu pokretljivost. Kod žena, kada dospe do vagine, izaziva zapaljenje grlića materice, a kod trudnica može izazvati i pobačaj.
– Prema nekim saznanjima, mlečna, limunska, vinska i jabučna kiselina deluju na bakterije, tako da surutka, limun, jabukovo i vinsko sirće mogu da pomognu. S vremena na vreme se može popiti kašičica jabukovog sirćeta rastvorena u čaši vode, što će dezinfikovati mokraćne kanale i ceo organizam. Preventiva protiv ove dosadne i uporne bolesti, međutim, na prvom mestu podrazumeva sprečavanje prehlade. Kod dece se preporučuju operacije anomalija, a kod hroničnih bolesnika, kao što su bubrežni i dijabetičari, lečenje primarne bolesti – zaključuje Mirjana Pantović.
Pročitajte još:
Kako uništiti ešerihiju? >>
Ešerihija “voli” crveno meso i mleko >>
Komentari (0)