Ako ste alergični sigurno već znate neke jednostavne trikove koji olakšavaju alergijsku reakaciju, poput zatvaranja prozora ili nošenja sunčanih naočara dok ste napolju. No, postoje i neke manje očite situacije koje mogu pogoršati simptome.
1. Stresni radni dani
Tokom eksperimenta iz 2008. naučnici s Ohio State University College of Medicine ustanovili su da oboleli od alergije imaju više simptoma nakon što prođu test koji izaziva stresnu reakciju. Hormoni stresa možda stimulišu proizvodnju IgE, krvnih proteina koji izazivaju alergijske reakcije. Ako ste pod stresom spavajte 7 do 8 sati. Neispavanost povećava stres, a onda i alergijsku reakciju.
2. Dodatna čaša vina uz večeru
Alkohol može povećati rizik od alergijskog rinitisa za 3 posto, po svakom dodatnom alkoholnom napitku koji popijete u nedelju dana, pokazalo je dansko istraživanje. Naime, bakterije i kvasac u alkoholu proizvode histamine, koji uzrokuju simptome alergije poput začepljenog nosa i svraba očiju.
3. Predugo čekanje s lekovima
Lekovi koji blokiraju histamine najbolje deluju ako ih uzmete pre nego ste izloženi alergenima. Terapiju započnite par nedelja pre nego počne sezona.
4. Pranje rublja na preniskoj temperaturi
Ako vas alergijski simptomi zaskoče u krevetu posteljinu i rublje operite na najvećoj temperaturi. Južnokorejska studija je pokazala da pranje pamučnih čaršafa na 60 stepeni Celzijusa ubija 100 posto grinja, dok pranje na 40 stepeni Celzijusa uništava tek 6,5% grinja.
5. Kućno bilje zbog kojeg kijate
Vaše krasne orhideje mogle bi izvući suze na oči. Više od 75% onih alergičnih na polen, alergično je i na barem jednu kućnu biljku, pokazala je belgijska studija. Alergeni iz bilja rasprše se po vazduhu i uzrokuju kijanje. Fikus, juka, orhideje, paprat, bršljan i palma, najiritantnije su, no alergiju može izazvati i neka druga biljka.
6. Preskakanje lekova uveče
Ne zaboravite popiti lek pre spavanja jer će tako biti u vašoj cirkulaciji tokom jutra. Simptomi poput kijanja, iritacije oka i curenja sluzi iz nosa najjači su ujutro.
7. Plivanje u zatvorenom bazenu
Hlor iritira kožu, oči i disajni sistem, a nove studije objavljene u časopisu Pediatrics pokazale su da tinejdžeri koji plivaju više od 100 sati u bazenu punom hlora imaju 3 do 7 puta veći rizik od pojave polenske groznice, za razliku od plivača koji plivaju u vodi bez hlora. Ako je moguće plivajte radije na otvorenim bazenima gde hlor lakše isparava.
8. Porodica i prijatelji koji puše
Cigarete su toliko toksične da pogoršavaju svako zdravstveno stanje. Alergičnima tako pojačavaju simptome. Recimo, studija iz Japana je pokazala da više od 80% tinejdžera koji žive u domu u kojem se puši ima teške simptome alergije. Čak i čestice na odeći onih koji zalaze u zadimljene kafiće mogu zagaditi vazduh u kući ili kancelariji.
9. Tuširanje samo tokom jutra
Oni koje muči polenska groznica imali bi velike koristi od brzog tuširanja čim dođu uveče u kuću. To je zato je skrivene čestice poleni ostaju na telu, kosi, odeći i cipelama. One će uzrokovati simptome alergije i kad se sklonite u kuću. Istuširajte se i spremite odeću na pranje kako bi sprečili kontaminaciju kuće.
Komentari (0)