Očevi se najčešće svete majkama tako što neće da plaćaju deci alimentaciju, a majke tako što mališanima ne daju da redovno viđaju očeve.
U prošloj godini razvedena su 6.644 braka, od čega je, prema podacima Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, čak u 5.443 bilo sporova među roditeljima i posle razlaza, u kojima su intervenisali centri za socijalni rad.
U najvećem broju slučajeva centri su morali da reaguju jer je neko od roditelja ”zatezao” oko viđanja deteta, a organi starateljstva su pokrenuli i 187 tužbi zbog neplaćenog izdržavanja.
Osim što sami roditelji onemogućavaju da se deca viđaju sa drugim roditeljem, ponekad kontakte sa roditeljem ograničavaju i sami centri za socijalni rad, ovoga puta za dobrobit dece. Tako su centri širom Srbije lane pokrenuli 92 postupka za ograničenje prava deteta na održavanje ličnih odnosa sa roditeljem, od čega je 25 bilo radi zaštite dece iz porodica sa poremećenim odnosima i isto toliko za mališane koje su bili žrtve porodičnog nasilja.
– Pravo deteta je da održava lične odnose sa roditeljem sa kojim ne živi i to pravo može biti ograničeno samo sudskom odlukom, kada je to u najboljem interesu deteta, odnosno kada su ti kontakti ugrožavajući po dete – kažu u Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu.
Dete koje je navršilo 15 godina i koje je sposobno za rasuđivanje može samo da odluči o održavanju odnosa sa roditeljem sa kojim ne živi. Dete ujedno učestvuje u svim postupcima koji se odvijaju u centru za socijalni rad, a koji su od značaja za njegov život.
– Potreba deteta jeste da ima kontakte sa oba roditelja, i da su emocionalni odnosi stabilni i sigurni. Izostajanje takvih kontakata može imati trajne negativne posledice po pravilan razvoj dečje ličnosti – objašnjavaju u Gradskom centru.
Zadatak organa starateljstva je da posreduje prilikom poremećenih porodičnih odnosa i pomaže roditeljima da prevaziđu konflikte. Međutim, ako se posredstvom stručnjaka ne prevaziđe problem viđenja, roditelji mogu muke da reše i na sudu.
Uskraćivanje prava deteta na kontakte sa roditeljem sa kojim ne živi može biti povod za pokretanje postupka za zaštitu prava deteta, ali i postupka za lišenje roditeljskog prava.
Prošle godine 145 roditelja sudski je delimično lišeno roditeljskog prava, a 125 potpuno. Razlozi su najčešće bili zanemarivanje i zlostavljanje, a u nekim slučajevima i uskraćivanje prava deteta na kontakte s roditeljem s kojim ne živi.
Pročitajte još:
Zlostavljana deca kao vojnici na frontu >>
Kako zaštititi decu od zloupotrebe? >>
Komentari (0)