Kompjuteri su sastavni deo života i više se ne postavlja pitanje da li ih dati mališanima, već kako i u kojoj meri. Dok su mišljenja o njegovoj korisnosti, odnosno šteti podeljena, većina se slaže da je sat vremena, uz roditeljski nadzor, maksimalna dnevna doza.
Ima li rizika po zdravlje?
Podaci govore da u Srbiji 80 odsto mališana u uzrastu od 5-6 godina ima svoj računar, koji se neretko nalazi u dečijoj sobi. Klinci se zarad kvazimira u većini slučajeva igraju bez nadzora roditelja i previše vremena provode pred ekranima (za petogodišnjake je prosek sat i po), što sve zajedno predstavljaj uvod u kasniju zavisnost. Ni rizik po zdravlje ne treba zanemariti. Predugo sedenje ispred monitora loše utiče na vid i držanje tela. Da vam se ovo ne bi desilo, ograničite im vreme, budite uz njih i ponudite im još nešto osim virtuelnog sveta.
Ograničite vreme
– Nije dobro kada računar postane zamena za druga važna iskustva i samim tim usporava socijalni razvoj deteta vodeći ka socijalnoj izolovanosti – kaže za „Alo!” pedagog Ksenija Sulejmanović.
Upotreba kompjutera ne može se i ne treba izbeći, ali je veoma važno da se ograniči vreme, na predškolskom uzrastu do pola sata, dok je mišljenje većine stručnjaka da je i na starijem uzrastu oko sat vremena dnevno sasvim dovoljno.
Umerenost, a ne zabrana
– Roditelji treba da insistiraju na umerenosti, a nikako da zabranjuju korišćenje interneta ili igranje igrica, jer bi to bilo kontraproduktivno. Treba da prate šta deca rade i u koje svrhe ga koriste, kao i to da li su sadržaji primereni uzrastu. Svako preterivanje ima negativne posledice, pa tako i preterano korišćenje kompjutera može dovesti do zanemarivanja ostalih obaveza, problema sa koncentracijom, zdravstvenih problema kao sto su zamor vida ili deformiteti kičme – kaže Ksenija.
Svakodnevno igranje igrica po četiri i više sati dnevno, i to na uštrb drugih oblika zabave i aktivnosti kao što su sport, učenje i društveni život, svakako nije dobro i siguran je znak da treba nešto da se preduzme. Deci postepeno skraćujte vreme provedeno za kompjuterom i ponudite im drugačije ideje za korišćenje slobodnog vremena.
Vidljive smetnje
Dugo i intenzivno korišćenje kompjutera može da dovede do premora očiju ili do mišićnog zamora i bolova u zglobovima. Na udaru su:
Oči – dugotrajno gledanje u monitor izaziva peckanje, suvoću i bol u očima.
Vrat i glava – nepravilan položaj ekrana može izazvati bol, napetost, vrtoglavice i mučnine.
Leđa – bol u donjem delu leđa može nastati kao posledica sedenja na neprilagođenoj stolici.
Lakat i ručni zglob – upala tetiva, otekline, trnjenje i bol ručnog zgloba često se pojavljuju kao posledica nepravilnog korišćenja miša.
Pet zlatnih pravila za upotrebu kompjutera:
1. Stopala moraju biti oslonjena na pod ili na klupicu.
2. Na stolici je potrebno sedeti uspravno.
3. Oči moraju biti u ravni ekrana.
4. Podlaktice neka su postavljene paralelno s podom, laktovi savijeni pod uglom od 90 stepeni i tada će ručni zglobovi biti u prirodnoj ravnini s tastaturom.
5. Poželjan je mali miš za decu, koji ne izaziva naprezanje šake.
Pročitajte još:
Pet dečijih izjava koje vas izluđuju >>
Kompjuterske igrice i TV krive leđa >>
Komentari (0)