Strahovi trudnica da li će roditi zdravo dete, danas su, zahvaljujući savremenoj medicini, mnogo manji i, na sreću, većina problema može da se otkrije na vreme. Uz pomoć amniocenteze, intervencije na osnovu uzorka plodove vode, dobijaju se genetske informacije i otkrivaju eventualni genetski poremećaji fetusa.
Prema rečima prof. dr Nebojše Radunovića, iz Instituta za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Srbija, nekada su sve trudnice starije od 35 godine bile pod većom sumnjom da nose plod sa nekim genetskim poremećajem, poput Daunovog sindroma.
– Uz pomoć amniocenteze se ne otkriva samo kariotip ploda, već i dobija mogućnost da se otklone brojne intrauterine infekcije – kaže prof. Radunović. – Ova intervencija se najčešće radi oko 16. nedelje trudnoće. Može i ranije i kasnije, ali je to najbolji trenutak, jer je u toj nedelji najbolji položaj ploda, ima dovoljno plodove vode.
Kako naš sagovornik kaže, intervencija se radi pod kontrolom ultrazvuka, gde se tankom iglom, kroz trbušni zid majke ulazi u prostor unutar materice, gde ima puno plodove vode.
– Majka dobija lokalnu anesteziju, ali čak ni to nije neophodno – kaže prof. Radunović. – Intervencija traje do deset minuta i ako je radi iskusan lekar, koji radi više od 50 takvih intervencija, rizik od komplikacija je veoma mali. Sa druge strane, ako lekar nije iskusan, postoji mogućnost da dođe do ozbiljnih problema – da počne da otiče plodova voda, da uzorak plodove vode ne bude dobar, ili zamućen majčinom krvlju. Najteža komplikacija je da dođe do pobačaja.
Prof. Radunović kaže da ne postoji nijedna druga metoda koja bi mogla da zameni amniocentezu. Laboratorijski nalazi, takozvani dabl i tripl testovi, samo pokazuju rizičnu grupu, određuju verovatnoću, na osnovu koje se zatim ide na siguran odgovor.
Amniocentezom se mogu otkriti i defekti neuralne cevi, krvna grupa ploda, poremećaji fetusa, infekcija fetusa, zrelost pluća fetusa. U ovom slučaju amniocenteza se radi u kasnoj trudnoći, obično kad se očekuje prevremeni porođaj. Ova intervencija se ne preporučuje svim trudnicama zbog realne, iako niske, mogućnosti komplikacija. Preporučuje se ženama čija deca imaju povećan rizik od hromozomskih bolesti ili defekata
Starije trudnice
Ranije smo sve trudnice starije od 35 godina obavezno slali na amniocentezu i unapred stavljali u rizičnu grupu – kaže prof. Radunović. – Danas, kada postoje takozvani dabl i tripl testovi, i trudnice stare od 35 do 38 godina se takođe podvrgavaju biohemijskom testiranju. Tek onda, ako je potrebno, radi se analiza plodove vode. Za one starije od 38, amniocenteza je obavezna, a rezultati analiza pokazuju da oko pet odsto plodova ima Daunov sindrom.
Komentari (0)