Osim u proleće, alergije se često javljaju i u jesen jer tada cvetaju neke korenaste biljke poput ambrozije, kamilice i suncokreta. Tada se povećava i udeo vlažnosti u vazduhu, zbog čega u jesenjim danima ima najviše alergija na plesan. Ukoliko u vašem domu ima dosta vlage ili uglova gde se plesan skuplja, koristite antifungicidni sprej ili ih pak obojite bojom protiv plesni. Takođe, trebalo bi da zamenite i stare, oštećene tepihe i popravite slavine iz kojih curi voda.
Bez alergena
Previše biljaka u stanu može da izazove visoku vlažnost, što nikako nije dobro za osobe sklone alergijama. Vlažnost vazduha u stanu trebalo bi da bude do 50 odsto i manje, kako bi se izbeglo skupljanje plesni. Odumrli delovi biljaka i kompost su takođe odlična podloga za plesan, a alergičari ne bi smeli da rade u bašti.
Gde napasti plesan
Plesni se razmnožavaju u tamnim, hladnim i vlažnim prostorijama kao što su podrumi, ormari, tavani, mnoštvo vlažne odeće ili peškira, starim madracima, jastucima i pokrivačima. Ali njihovo plodno tlo su i vlažni tepisi, zidne tapete, prozorski okviri, kante za smeće, zavese za kade, kabine za tuširanje, pločice u kupatilu, sobne biljke, ali i ovlaživači vazduha.
Na dvorištu
Izvan kuće plesan se širi po vlažnom lišću ili drveću. Redovno sakupljajte lišće oko kuće i odlažite drva u izolovanu prostoriju kako biste izbegli izlaganje plesni.
U spavaćoj sobi
Iako je lep dom ujedno i uredan, čaršave je bolje ostaviti izgužvane na krevetu nego celi krevet prekriti prekrivačem jer su naučnici utvrdili da provetravanje kreveta redukuje broj prašine i grinja u spavaćoj sobi.
Tretiranje simptoma
Na prvi znak pojave alergije lečite simptome odgovarajućim medikamentima, pumpicom, sprejom i kapima za nos i kapima za oči. Izbegavajte druge okidače alergije poput mirisnih proizvoda za čišćenje, osveživača za klimu, tamjan, potpuri, kao i drva za loženje.
Komentari (0)