Tragom vesti da je u Bosni i Hercegovini obustavljeno korišćenje vakcine za prevenciju difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečije paralize i meningitisa, nakon što je šestomesečna beba umrla posle primljene vakcine, RTV je istraživala kakvo je stanje kod nas u pogledu bezbednosti vakcina koje deca primaju.
U odgovoru koji smo dobili od Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije se kaže da, za sada nema nikakvih informacija o neželjenim reakcijama kod dece na pomenutu vakcinu u Srbiji.
“Povodom interesovanja medija zbog slučaja moguće neželjene reakcije na vakcinu za prevenciju difterije, tetanusa i pertusisa u Bosni i Hercegovini, Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije obaveštava javnost da trenutno ne poseduje informacije o ozbiljnim neželjenim reakcijama ni na jednu vakcinu iz ove grupe na teritoriji Srbije”, kaže se u saopštenju Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije.
“Takođe”, stoji dalje u saopštenju “pošto još uvek nema zvanične informacije iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine o tome koja je tačno vakcina i kog proizvođača u pitanju u navedenom slučaju, ne možemo dati informacije o tome da li je ona registrovana u Srbiji kao i da li se nalazi u prometu”.
Prema rečima koordinatora za imunizaciju Doma zdravlja “Novi Sad” dr Slavice Malešević, u toj zdravstvenoj ustanovi deca se vakcinišu protiv pomenutih bolesti u okviru redovnog programa imunizacije. Sve vakcine koje primaju i deca i odrasli kontroliše i distribuira Institut za javno zdravlje Srbije.
Maleševićeva ističe da svako dete pre vakcinisanja pregleda pedijatar. Ukoliko lekar proceni da postoji rizik, dete se šalje na komisiju u Institut za javno zdravlje Vojvodine, koju čini tim stručnjaka, kako bi se sa sigurnošću izbegle sve moguće zdravstvene komplikacije.
Pročitajte još: Posle smrti bebe obustavljeno korišćenje vakcine u Bosni >>
Komentari (0)