Brzo se umarate, nedostaje vam koncentracija, često zevate i čitav dan biste prespavali? Ne brinite, reč je o klasičnom prolećnom umoru. Ovaj poremećaj je vrlo čest, a karakterističan je za period prelaska iz zime u proleće. Javlja se kao posledica zimskog načina ishrane, kao i zbog smanjenog nivoa serotina koji nas održava u dobrom raspoloženju. U pojedinim slučajevima uzrok može biti i nizak krvni pritisak.
Oni koji pate od prolećnog umora mogu sami sebi da pomognu unošenjem vitamina i minerala u organizam i fizičkom aktivnošću. Nedostatak vitamina C, kao i povećanje nivoa holesterola i triglicerida u krvi, najčešće su posledice zimske, „teške“ ishrane i fizičke neaktivnosti.
1. UGLJENI HIDRATI
Slatkiši mogu na kratko da poprave raspoloženje, ali to nije dugoročno rešenje. Pravo rešenje su ugljeni hidrati koji se sporo razgraduju tokom varenja: crni hleb, testenina, pirinač i krompir. Najbolja kombinacija za podizanje nivoa serotonina je kriška crnog hleba i tanjir sočiva ili supa od povrća.
2. VITAMIN C
Nedostatak vitamina C dovodi do klonulosti, pa je potrebno u ovom periodu godine jesti što više svežeg voća i povrća. Zbog prelaska sa jake, pikantne hrane, na lagane prolećne obroke organizam, takođe, reaguje umorom. U mladim rotkvicama, tikvicama, brokolima, šargarepi, karfiolu i zelenim salatama ima dovoljno vitamina, ali nema dovoljno kalorija, pa organizam posle takvog obroka brzo izgladni. Ali, sezonsko povrće je dragoceno, jer je bogato antioksidansima koji pomažu organizmu da se očisti od nagomilanih toksina.
3. VEŽBE
Vežbe potstiču organizam na veće stvaranje energije. Istraživanja su pokazala da su ljudi koji vežbaju na otvorenom prostoru mnogo manje skloni depresivnim mislima nego oni koji uopšte ne vežbaju. Ujutro se lagano istegnite pored otvorenog prozora, a tokom dana pronađite pola sata za lagano trčanje ili šetnju. Toliko vremena možete odvojiti za sebe.
Komentari (0)